Poznaj system Foxtral
Natężenie ruchu w przestrzeni powietrznej to jeden z głównych czynników wpływających na wzrost zagrożenia kolizjami i niebezpiecznymi sytuacjami w odniesieniu do statków powietrznych poruszających się w relatywnie małych odległościach względem siebie. Jeśli na to nałożą się złe warunki atmosferyczne i brak systemowego monitorowania ruchu w pobliżu, to o poważny incydent bardzo łatwo. Ale czy tylko w dużym natężeniu ruchu mamy do czynienia z zagrożeniami? Łatwo wyobrazić sobie sytuację, w której dwa statki powietrzne znajdą się w tym samym miejscu, ale na różnych wysokościach w stosunkowo niedużej separacji. Wówczas praktycznie nie są w stanie siebie obserwować. Jedyną szansą na monitorowanie wzajemnego bezpiecznego położenia jest system elektroniczny wskazujący pilotom pozycje wzajemne obu statków. Dodatkowo, świadomość pilota, że ma pod kontrolą ruch wokół siebie, pozwala mu skupić się na wykonywaniu bezpiecznego lotu.
Zasada działania
Powietrze ‑ powietrze (szkic zasady działania urządzenia pomiędzy statkami powietrznymi)
Przewagi systemu Foxtral
Jego przewaga polega na tym, że zastosowaliśmy „na jego pokładzie” nadajnik pracujący w zakresie częstotliwości 868 MHz dzięki niemu statek powietrzny nie wyposażony w tradycyjny transponder i tak będzie widoczny dla innych użytkowników. Służy on także do retransmitowania na większe odległości oraz do odbiorników naziemnych danych ze statków i innych obiektów takich jak np. drony, paralotnie, motolotnie i inne, które ze względu na loty na bardzo małej wysokości i usytuowanie w przestrzeni powietrznej wysyłają swoje pozycje na bardzo małe odległości.
Kompatybilność
Foxtral to system, który jest kompatybilny z wieloma urządzeniami elektronicznej widoczności:
Informacje o ruchu wyświetlane są bezpośrednio na monitorze nawigacji w formie znaku samolotu z informacją o typie statku, jego kursie, oraz wysokości względem naszej pozycji. Otrzymujemy też komunikat o kursie kolizyjnym.
Foxtral w prasie
W numerze PLAR (2) Luty 2021 znalazł się artykuł, który opisuje wybrane systemy elektronicznej widoczności (EC): OGN-Tracker, FANET, PilotAware, FLARM czy ADS-B. Uzupełnieniem tych systemów jest system Foxtral rozwijany przez Grzegorza Wysockiego – konstruktora elektronika, mechanika lotniczego oraz pilota-instruktora wiatrakowcowego z łącznym nalotem > 3500h.
Łatwa instalacja
Montaż urządzenia jest bardzo prosty i w zasadzie sprowadza się do włączenia zasilania samolotu i, w zależności od systemu z którym współpracuje, wprowadzenia kilku prostych ustawień – szczegółowo opisanych w instrukcji obsługi.
Podłączenie systemu Foxtral jest dokonywane poprzez wpięcie w istniejące instalacje statku powietrznego (może być również podłączony do gniazda zapalniczki).
Zewnętrzny ekran
Istnieje możliwość podłączenia do Foxtral indywidualnego wyświetlacza, który zastąpi nam tablet czy glass cockpit. W przypadku statków powietrznych, które nie są wyposażone w system EC na ekranie pojawia nam się kółko sygnalizujące przestrzeń, w której powinniśmy spodziewać się ruchu.
W przypadku, gdy system nawigacji nie jest kompatybilny z Foxtral lub, gdy pilot nie używa nawigacji lotniczej, Foxtral może być wyposażony w niezależny monitor, który wyświetla informacje o ruchu lotniczym w przedziale 2-40NM.